Scriem viitorul in linii de cod la CoderDojo Tech Academy!

Posted in Proiecte and tagged , , | Leave a Comment

Toamna aduce un nou proiect de educație digitală pentru copii! Se numește CoderDojo Tech Academy și ne bucurăm să-l organizăm la Brașov alături de parteneri cu care ne mândrim: CoderDojo București și Microsoft, în cadrul programului “Alt Viitor”.

Prin CoderDojo Tech Academy ne propunem să-i apropiem pe copiii cu vârsta cuprinsă între 8 și 14 ani de tehnologiile inovative. Într-un cadru nonformal, cu mentori dedicați și cursuri interactive, ei își vor dezvolta cunoștințele de IT pentru a-și “programa” un viitor pe măsura pasiunilor proprii. Toate atelierele sunt gratuite.  Continue reading

I’m Fine, enJOY & iReUse, castigatorii Social Impact Award Romania 2018

Posted in Prieteni and tagged , | Leave a Comment

Social Impact Award România, competiția care încurajează anual tinerii cu idei de afaceri sociale, și-a desemnat câștigătorii.

În urma pitch-urilor celor 9 echipe finaliste, juriul a selectat trei echipe care au câștigat premii de peste 5000 de euro și ocazia de a merge la Tbilisi în luna noiembrie, pentru a cunoaște echipele câștigătoare din celelalte 22 țări SIA, în cadrul Social Impact Award Summit.  Continue reading

Maria-Paraschivescu-și-Cezar-Grigorescu-bursele-start

Bursierii stART isi reunesc talentele

Posted in Proiecte and tagged , , | Leave a Comment

I-am provocat pe bursierii stART ca pe timp de vară să se organizeze pe echipe și să creeze ceva împreună, pentru a se cunoaște mai bine și a-și dezvolta talentele. Nu le-am impus vreo formulă anume, ci i-am lăsat să se organizeze pe grupuri și să improvizeze în funcție de inspirație. În continuare, îți prezentăm o parte dintre creațiile lor.

Maria Paraschivescu și Cezar Grigorescu, bursieri stART la desen, au organizat o sesiune creativă în aer liber.  Continue reading

Am alergat pe munti, ne-am intors acasa cu povesti. Transmaraton 2018

Posted in Jurnal, Transmaraton and tagged , | Leave a Comment

Transmaraton de anul acesta a fost cu de toate pentru noi, Școala de Valori: cu soare și cu ploaie, cu vânt, cu căldura generată de zâmbete, cu scânteile din focul de tabără, cu “Hai că mai poți!, cu încurajări și, dincolo de toate, cu fețe vesele la finiș.

Printre ceață și ploaie măruntă, am încurajat alergătorii cu entuziasm… și cu refreshments, desigur.

Primii care trebuie lăudați sunt voluntarii, fără de care nu am fi putut face nimic la nivelul la care ne-am dorit. Implicarea lor, energia, curajul de a se trezi la 5 dimineața și determinarea de a spune „da” provocărilor chiar și la 7 grade, au adus plusvaloare întregului eveniment. De la cărat de cutii până la îmbrățișat finisherii, au făcut tot ce au putut ca cele 2 zile să fie cu adevărat de neuitat.  Continue reading

Ce putem face fiecare in parte este SA INDRAZNIM! Interviu cu Andrei Stupu

Posted in Scoala de Valori and tagged | Leave a Comment

Andrei Gabriel Stupu studiază Relații Internaționale și Studii Europene la Universitatea din București, iar lucrurile interesante despre el abia aici încep: vorbește despre drepturile omului, discriminare, corupție, susține traininguri pe aceste teme și este prezentatorul unei emisiuni TV, Generația Z de la București TV, post pe care l-a câștigat prin concurs.

Nu e din București, s-a născut într-un sat mic din județul Bacău – Motoșeni – și și-a petrecut aproape toată copilăria la țară, până când a plecat de-acasă la 14 ani, ca să meargă la liceu.

La fiecare treaptă de evoluție a avut câte un hop de trecut, dar spiritul optimist, credința că nu se poate să nu se poată și dorința de a face mereu mai mult, l-au ajutat să le depășească ușor.  Continue reading