#DareTo. Manifest

Posted in Scoala de Valori and tagged | Leave a Comment

Școala de Valori este locul în care adolescenții prind aripi și dobândesc curajul de a acționa. Sunt adolescenți care au o voce unitară, care își pun inima pe tavă și își doresc un viitor mai bun, o țară mai bună, oportunități mai multe. Vor să scoată nasul din cutia lor și să înfrunte viața ca niște zmei. Vedem în fiecare an tineri, care alături de noi, cei din Școala de Valori, se tranformă și devin #UpToDare fără leac.
Continue reading

Madalina, bursiera stART: Scopul nu este sa devii mai bun decat alt om, ci mai bun decat tine

Posted in Proiecte, Testimoniale and tagged , | Leave a Comment

Bursieră stART la muzică pentru al doilea an consecutiv, Mădălina Ivancia este pasionată de vioară, instrument pe care îl studiază la Colegiul Național O. Băncilă din Iași. Astăzi ne împărtășește câteva dintre reușitele și visurile ei.

“Părinţii mei sunt cei care m-au îndrumat spre muzică. Când eram mică, eram fascinată de sunetele viorii mamei mele pe care le auzeam deseori, așa că pe la 6 ani am început și eu studiul acestui instrument.  Continue reading

Larisa Petre: Incotro eu tot alerg…

Posted in Transmaraton and tagged , , , | Leave a Comment

Sunt Larisa şi de regulă alerg. Alerg în fiecare zi, alerg pentru situaţii, pentru oameni, pentru familie, pentru business-ul meu, pentru carieră, pentru mine… uneori poate alerg chiar fără un scop.

De 4 ani alerg împreună şi pentru Şcoala de Valori. De 4 ani cred că puterea transformării stă în educaţie, în tineri şi pentru ei “alerg ” ţara în lung şi în lat: să îi cunosc, să le pot oferi experienţe care să îi ajute să mai pună o cărămidă la construcţia caracterului lor, să mă bucur alături de ei şi să mă conving în fiecare zi că orice este posibil atât timp cât vrei şi acţionezi.

Continue reading

Citim pentru ca asta ne dorim

Posted in Motivationale and tagged , | Leave a Comment

La școală și acasă ți se spune că trebuie să citești. TREBUIE, TREBUIE, TREBUIE. Dacă vrei să ajungi să faci ceva în viață, trebuie să citești. Și, în general, e obligatoriu să citești ce ți se dă ca temă obligatorie, ca pedeapsă ori pur și simplu, cineva ia decizii despre ce ai tu de făcut cu timpul tău. Ce oameni, nu?!