Exceptionalii 2015

Prima ediţie a proiectului Excepţionalii a debutat pe 12 martie, la Biblioteca Naţională, când 84 de tineri excepţionali din toată ţara au avut ocazia să interacţioneze cu 20 de oameni-model din România, lideri de opinie, antreprenori şi artişti care şi-au construit prin talent, pasiune şi determinare cariere de succes.logo mic exceptionalii

Pe 13 martie, excepţionalii au mers în vizită la sediile unor companii, ONG-uri şi instituţii culturale, pentru a se familiariza cu atmosfera de lucru din organizaţii diverse şi cu modul de desfăşurare al activităţilor din aceste medii.

Ultimele două zile ale conferinţei, sâmbătă şi duminică, au stat sub semnul educaţiei non-formale: liceenii au luat parte la ateliere interactive despre valori şi abilităţi pentru viitor (“Work skills 2020”), au exersat lucrul în echipă, pentru dezvoltarea unui proiect de implicare socială care să aducă o schimbare pozitivă în comunitate.

vrem sa fimÎn prezent, Excepţionalii dezvoltă o platformă online pe care documentează mai multe meserii, prin interviuri cu oameni de succes. Vremsafim.ro îşi propune să devină cea mai mare bibliotecă online de interviuri cu profesionişti din România. Pentru că o carieră de succes începe cu o decizie informată, ”Vrem să fim” decodează meseriile din România. Aici poţi citi ce au spus oameni reali despre propriile profesii, cum și-au croit drumul prin viață de la liceu până în prezent, ce ”super-puteri” au ales, ce îi face fericiți și ce le recomandă acelora ce își doresc să urmeze cariera lor.

*Proiectul Excepţionalii 2015 este finanţat prin donaţiile strânse de oamenii inimoşi care au alergat la Transmaraton, Gerar şi 1000km Balkan Charity Challenge pentru excepţionali şi este organizat cu sprijinul unor parteneri de încredere.

Citeşte mai multe detalii despre prima ediţie a proiectului în Jurnalul Conferinţei şi vezi cum a fost atmosfera răsfoind albumul de pe Facebook.

Fă cunoştinţă cu:

PROIECT FINANTAT PRIN