Un Auchan de oportunități

Credem că lucrul în echipă este esențial pentru un parcurs profesional de succes. Iar când “echipa” este formată din educație tehnică, ateliere nonformale și un stagiu de practică, rezultatele vor fi mai mult ca sigur pozitive!

Pe acest model, alături de compania Auchan, am dezvoltat proiectul Un Auchan de oportunități, susţinut de Fundaţia Auchan pentru Tineri, prin care ne dorim să armonizăm educația din liceele tehnologice cu solicitările de pe piața muncii. Participând la proiect, tinerii care studiază la clase cu profil alimentar vor deprinde noi cunoștințe și abilități utile la un viitor loc de muncă în această industrie.

Cui se adresează?

Proiectul “Un Auchan de oportunități” este special gândit pentru elevii de clasa a IX-a de la Colegiul Economic Viilor din București, care studiază în domeniul Industrie Alimentară. Oportunitățile oferite sunt variate, pentru ca participanții să treacă printr-un proces complet de dezvoltare personală și profesională:

– 3 zile de ateliere nonformale, susținute de echipa Școala de Valori, în cadrul cărora îți vei dezvolta noi abilități și vei învăța despre:

• logo un Auchan de oportunitatiLucrul în echipă
  • Disciplina și lucrul în cadrul organizațional
  • Valorile personale și etica la locul de muncă
  • Comunicarea și colaborarea
  • Rezolvarea problemelor și luarea deciziilor
  • Leadership

– 6 zile de educație tehnică, având ca ghizi specialiști din cadrul Auchan, pentru a descoperi lucruri interesante despre:

• Tehnologia producerii și procesării alimentelor
  • Securitate și siguranță alimentară
  • Controlul calității alimentelor
  • Marketigul produselor alimentare
  • Managementul integrat al cântăririi și etichetării
  • Regimul alimentelor ecologice și pentru utilizare nutrițională particulară

– Un stagiu de practică în magazinul Auchan Militari din București

De ce să participi?

• Înveți “secretele meseriei” direct de la profesioniștii din domeniul retail
  • Îți descoperi valorile, punctele forte și îți crești încrederea în potențialul propriu.
  • Ai parte de un stagiu de practică în cadrul căruia afli cum se desfășoară activitățile în industria alimentară.
  • Acumulezi experiență de lucru în domeniu și faci cunoștință cu provocările unui loc de muncă.
  • Pe tot parcursul programului, ești ghidat de mentori dedicați, iar la final primești feedback cu privire la evoluția ta în proiect.

Când și unde?

Prima ediție a proiectului are loc în luna iulie 2016, în București.

Tiberiu Andrei, Project Manager
E-mail: tiberiu.andrei@scoaladevalori.ro