RIUF: Burse de 500.000 euro pentru studii în străinătate

Posted in Evenimente, Prieteni and tagged | Leave a Comment

RIUF, Romanian International University Fair, este locul în care se întâlnesc, pentru al zecelea an consecutiv, elevii și studenții români şi reprezentanţii universităților internaționale.

Universități din Marea Britanie, Danemarca, Olanda, Elveția, Germania, Franța, Italia, Norvegia, Elveția și chiar Arabia Saudită vin în România pentru a recruta studenți, iar unele dintre ele oferă burse cu valori considerabile. Instituțiile de învățământ din cele peste 16 țări participante la RIUF pun la dispoziția studenților internaționali un fond de burse care depășește 500.000 EUR.

Evenimentul va avea loc pe 15 – 16 martie la București la Sala Palatului, 18 martie la Cluj-Napoca la Casa de Cultură a Studenților și pe 20 martie la Iași la Congress Hall Palas, iar participarea se face pe baza înscrierii pe www.riuf.ro.

RIUF

Înainte de burse, tinerii trebuie să se preocupe de taxa de școlarizare

Unul dintre cele mai întâlnite mituri este cel conform căruia să studiezi în străinătate este foarte costisitor astfel încât informația privitoare la cuantumul taxei de școlarizare este printre primele cerute de elevi și studenti.

În Marea Britanie taxele de școlarizare pentru programe de licență, care pot ajunge la 9.000 £, sunt acoperite pentru cetățenii UE de guvernul britanic, iar procedura de returnare a banilor le permite beneficiarilor să ramburseze împrumutul pe o durata de până la 30 de ani. Acesta este unul dintre motivele pentru care Marea Britanie este în continuare cea mai dorită destinație de studiu pentru români.

În Danemarca, Belgia, Germania și Suedia taxele de școlarizare pentru studii de licență sunt zero. Viitorii studenți și părinții acestora trebuie însă să se preocupe de costurile de trai (transport, mese, cazare etc). Nu puțini sunt românii care aleg să lucreze part-time pentru a-și acoperi o mare parte din costurile lunare. Mai mult decât atât, în Danemarca și Olanda studenții care lucrează primesc și o bursă în valoare de 600 EUR, respectiv 250 EUR, din partea guvernului. Aceasta este o bursă oferită cetățenilor UE de care beneficiază de la 1 ianuarie 2014 și studenții români. Pentru a o putea accesa tinerii trebuie să demonstreze că lucrează între 10 și 12 ore pe săptămână. Astfel veniturile unui român care studiază în Danemarca pot depăși 1.400 EUR pe lună, 800 EUR fiind un salariu minim pentru un job part-time.

Informații detaliate despre bursele acordate studenților internaționali, dar și despre procedura de aplicare vor găsi elevii și studenții la RIUF, cel mai mare târg de universități din România. Vizitatorii pot beneficia de consiliere educațională gratuită și pot participa la workshopurile și seminariile susținute de reprezentanții instituțiilor educaționale internationale și de români absolvenți ai universităților de top.

Accesul la eveniment și la seminariile și workshopurile din cadrul acestuia se face pe baza înscrierii pe site – www.riuf.ro.

Fă o investiţie de viitor și sprijină financiar tinerii ambițioși. Donează pentru educație!