W3Schools.com
W3Schools.com
W3Schools.com
W3Schools.com

Adoptă un liceu

Implementăm un program național de tradiție care să sprijine dezvoltarea unui ecosistem în sfera învățământului profesional din România, din perspectiva abilităților de care au nevoie tinerii în viața reală și a carierei pe care și-o pot contura în domeniul pentru care învață.

Există meserii importante pentru economie, care și-au pierdut în timp strălucirea, cât și interesul tinerilor. Ne-am propus să revitalizăm aceste meserii și să creăm o mișcare de vizibilitate împreună cu acele organizații care investesc real în formarea profesională a noii generații. Colaborăm cu entități și instituții de învățământ cu profil tehnic din țară, îi ancorăm pe tineri în realitatea job-urilor ajutându-i să-și dezvolte abilități de care vor avea nevoie în viitor, și facilităm întâlnirea dintre aceștia cu potențialii angajatori. Meseriile existente în piața muncii, cu ajutorul programelor noastre educaționale, deseori își găsesc perechea în tineri dornici să învețe, să muncească și să evolueze alături de profesioniștii dispuși să le arate din tainele industriei în care aceștia activează.

Module:

Adoptă un liceu – Modulul Frigotehniști

Prin proiectul “Adoptă un liceu – Modulul Frigotehniști” sprijinim elevii de la Colegiul Tehnic “Elie Radu” din...

Atelierele Holcim

Ne-am propus să aducem un plus de valoare educaţiei teoretice de la şcoală şi să o completăm cu experienţe utile, care să-i impulsioneze pe adolescenţi să-şi creeze o carieră potrivită abilităţilor și aspirațiilor proprii...

Career Bus

Career Bus a fost conceput ca un „autobuz” educațional interactiv, care călătorește prin satele și orașele mici ale României pentru a oferi tinerilor ateliere de orientare în carieră. Cu ajutorul experiențelor multimedia și a jocurilor, elevii descoperă ce meserie li s-ar potrivi și cum să-și transforme pasiunea în realitate.…

Drum sigur

Pentru cei mai mulţi dintre elevii care învaţă la liceele tehnologice şi şcolile profesionale, drumul în viaţă după finalul şcolii este unul confuz şi nesigur. Diploma obţinută nu le garantează un loc de muncă, iar…

PepinTeen

După ce anul trecut proiectul Pepin Teen a ajuns la 180 de elevi din orașele Pucioasa, Giurgiu și București, anul acesta se dezvoltă într-o formulă cu totul specială :)

Parteneri

Contact

Magda Neagu, asistent manager operațional

Email: aul@scoaladevalori.ro