Ultimele pagini din Jurnal de Scriitor

Posted in Proiecte and tagged | Leave a Comment

După două luni de citit, povestit și discutat, răsfoim ultimele pagini ale proiectului Jurnal de Scriitor.

Programul a fost despre lectură, dar în aceeași măsură despre cei care își pun amprenta în lumea cărților, prin talentul lor. N-am dorit să conectăm scriitorii cu tinerii, pentru a-i impulsiona pe aceștia din urmă să descopere magia din paginile cărților, dincolo de lecturile obligatorii de la școală.

Continue reading

Alexandra Butmalai: Mai mult decat sa fiu acceptata la Minerva, Scoala de Valori m-a ajutat sa fac ceva cu viata mea

Posted in Prieteni and tagged | Leave a Comment

Pe Alexandra Butmălai sau Buti, cum îmi zic prietenii, o știm din programul Excepționalii, unde s-a remarcat prin energie și multă creativitate. Am urmărit cu încredere evoluția ei din ultimii ani și ne-am bucurat să o vedem în Biz sau Forbes 30 sub 30. Când era în clasa a 12a, Alexandra a fondat Fabrica de experiemente, un proiect îndrăzneț prin care, alături de o echipă determinată, își propunea să facă științele exacte mai atractive, accesibile și ușor de înțeles pentru copii.

Alături de Cristi, Alexandra și Alexandru, ea este studentă la Minerva Schools, o instituție educațională neconvențională din Statele Unite. Alexandra a aflat de Minerva în urmă cu 3 ani, când își căuta o universitate care să i se potrivească. A aplicat, a fost acceptată, dar… nu s-a dus atunci. A aplicat din nou anul trecut și a fost acceptată din nou, iar acum termină primul an la Minerva.

Smart Teacher – Alesd conecteaza profesorii, elevii si comunitatea locala

Posted in Proiecte and tagged , , | Leave a Comment

Până să organizăm proiecte alături de partenerul nostru Holcim România, nu vizitasem  localitatea Aleșd. Și probabil că mulți dintre voi nu ați ajuns s-o vizitați, de aceea vă provocăm s-o identificați pe hartă. Vă lăsăm un indiciu: este situată în județul Bihor.

Între timp, am avut ocazia să ne împrietenim cu micul Aleșd, unde am mers de multe ori pentru a ține ateliere de dezvoltare personală. Ne-am familiarizat cu această comunitate locală și ne bucurăm să-i susținem dezvoltarea prin Smart Teacher.

Continue reading

JOB: Cautam Manager de Proiect pentru Buzau (part-time, 3 luni)

Posted in Scoala de Valori and tagged | Leave a Comment

Suntem în căutarea unei persoane cu abilități de Project Management, din orașul Buzău, care să se ocupe de promovarea și organizarea unor evenimente locale împreună cu echipa noastră.

Dacă ești pasionat(ă) de educație non-formală, energic(ă) și deschis(ă) la provocări, nu ezita să ne trimiți CV-ul tău la adresa de e-mail: recrutare@scoaladevalori.ro, până pe 6 iunie 2019. Jobul este pentru o perioadă determinată de 3 luni.