Blog

Alexandru Hutu, despre Minerva Schools: Nu te astepta sa ai o experienta traditionala

Posted in Prieteni and tagged | Leave a Comment

Fiind o organizație tânără, universitatea Minerva Schools îmbunătățește de la an la an experiența oferită studenților săi, bazându-se pe feedback-ul primit de la ei. Află cum e să înveți la Minerva și ce presupune, pe scurt, admiterea, de la Alexandru Huțu, student al acestei organizații.

“Am ales Minerva pentru că mă gândeam să-mi iau un gap year și voiam să călătoresc; când am auzit că la școala asta locuiești în șapte țări, am zis că e un compromis decent. Faptul că e ceva inovativ și încearcă să schimbe industria educației a fost un bonus.

Continue reading

Cand literatura se intalneste cu filmul

Posted in Proiecte and tagged | Leave a Comment

Întâlnirile din cadrul proiectului Jurnal de scriitor sunt în plină desfășurare, iar cei patru autori vin cu idei creative ca să-i provoace pe elevi să prindă gustul lecturii.

Scriitoarea Elena Vlădăreanu, care ține clubul de lectură de la Liceul Teoretic “Ion Ghica” din Răcari, l-a invitat pe regizorul Bogdan Mustață să le vorbească elevilor despre legătura dintre literatură și scenariile de film. Bogdan este regizorul filmului despre adolescenți “O zi bună de plajă” (2008), care a câștigat Ursul de Aur, cel mai important premiu pentru scurtmetraj, la ediția 58 a Festivalului de Film de la Berlin.

Continue reading

Sadim valori, dar si copaci. Liceenii PepinTeen au plantat o perdea forestiera

Posted in Proiecte and tagged | Leave a Comment

13 nu e neapărat o zi cu ghinion, chiar dacă afară plouă și tu aveai în plan o ieșire în aer liber. Dimpotrivă, dacă te mobilizezi, poate fi o zi reușită, care să-ți dea satisfacția lucrului bine făcut. A demonstrat-o o trupă de adolescenți PepinTeen din Pucioasa, București și Giurgiu, care nu s-au lăsat descurajați de vremea capricioasă din weekend și au răspuns “Da!” la inițiativa de a planta arbori pentru un aer mai curat.

GenZ 2.0, proiectul unei generatii care are ceva de spus

Posted in Proiecte and tagged , , , , | Leave a Comment

Știm că adolescenții au nevoie de îndrumare, mai ales în liceu, când sunt demotivați, confuzi și dezamăgiți. De aceea, alături de Asociația Lume Bună, am lansat proiectul GenZ 2.0, care își dorește să aducă schimbare prin vocea lor, a celor care au nevoie cel mai mult de un început nou – elevii generației Z.

Irina, Maia, Andrei, Maria, Radu, Călin, Andreea, Miruna, Cristi, Elena, Renee și Vlad sunt cei 12 liceeni din Bucureşti care vor sa distrugă mitul conform căruia adolescenții iau totul de-a gata.

Continue reading

Alexandra Harangus, despre Minerva Schools: Vino cu mintea deschisa, pregatit pentru challenge-ul vietii tale

Posted in Prieteni, Scoala de Valori and tagged | Leave a Comment

Dacă vrei să ai o studenție internațională și să treci printr-o experiență de învățare inovativă, axată pe abilități practice, te invităm să citești interviul de mai jos despre Minerva Schools! Alexandra Harangus, studentă la Minerva Schools, ne povestește despre cum i-a schimbat viața această universitate.

Cum ai aflat de Minerva Schools?

Despre Minerva am aflat de la un prieten, Alex Huțu, când a fost admis în anul 2016. Îmi amintesc că mă gândeam că nici nu are rost să aplic, că nu sunt ceea ce ei își doresc, că sunt mult mai prejos decât genul de oameni admiși la Minerva. Nu aș fi crezut că voi ajunge aici doar un an mai târziu!

De ce ai ales această universitate?