Când am stat de vorbă cu Raul, ne-am dat seama că e departe de a fi un tânăr obișnuit. L-am întrebat care sunt motivele pentru care a intrat în proiectul Generația Z. Ne-a spus simplu: “Din Pasiune” și a început să ne povestească cât de mult contează pasiunea pentru el și colegii lui din #Facem. După multe proiecte în care au fost voluntari și cărora le-au alocat sute de ore de muncă și dedicare, adolescenții din #Facem aleg să se implice doar în proiectele în care vor. Și în “Generația Z” au vrut.

Patricia, Denisa și Raul sunt 3 dintre cei 8 coordonatori de proiecte din Generația Z. Alături de ceilalți 5 colegi și de 4 mentori din Fundația Orange, 40 de elevi de clasele 5-8 dintr-o școală din Sângeorgiu de Mureș au implementat 4 proiecte care să trezească apetitul școlii pentru învățarea prin joacă și colaborare.

Boardgames, Concurs de talente, Seară de adunare a comunității și Expoziție de desene și picturi – au fost activitățile pe care le-au așteptat cu entuziasm elevii de gimnaziu din Sângeorgiu de Mureș, elevi la care ajung cu greu astfel de inițiative.

Am aflat de la Raul că prima reacție a multora dintre părinți, atunci când și-au înscris copiii în program, a fost “Domnule Raul, sigur că veți implementa proiectul? Îmi e teamă să nu ajungă din nou dezamăgit. La noi au venit mulți care au promis și, până la urmă, nu au mai făcut nimic…”. Iar asta i-a determinat pe Raul, Patricia, Denisa și pe ceilalți colegi ai lor să persevereze în momentele dificile. Ca să nu dezamăgească.

“Mă numesc Patricia Câmpean, am 18 ani și ador să fac voluntariat. M-am alăturat acestui proiect din dorința de a vedea din altă perspectivă pașii realizării unui proiect de succes. Tot timpul mi-a plăcut să lucrez cu copiii. Ședințele alături de ei mi s-au părut minunate, fiind foarte ascultători și deschiși. Sunt recunoscătoare că am avut ocazia să lucrez cu niște oameni dedicați.” – Patricia Câmpean, coordonator echipă

“Generația Z” mi-a oferit oportunitatea de a fi pentru prima dată trainer și mentor. Am ieșit din postura unui simplu ascultător și am devenit persoana care are ceva de spus, ceva de împărțit cu restul. Acest proiect le-a oferit tinerilor elevi ocazia să își folosească imaginația și să facă ceva pentru comunitatea lor și cum ne-au avut pe noi în permanență lângă ei, diferențele de vârstă s-a micșorat. Noi ne-am apropiat.” – Denisa Buruian, coordonator echipă

“Proiectul „Generația Z” m-a făcut din nou să învăț ce înseamnă să te bucuri ca un copil. Fiecare idee naivă se transformă într-una genială și, folosindu-ne de energia copiilor, reușim să le transformăm visele în realitate.” – Raul Mărginean, coordonator echipă

Credem că despre asta este Generația Z: despre Pasiune și despre Aleg ceea ce este potrivit pentru mine. Și ce bine este atunci când ei aleg să ofere mai departe 🙂

*Generația Z este un proiect implementat de Școala de Valori, cu sprijinul Fundației Orange. Pentru mai multe informații despre proiect accesează:  www.scoaladevalori.ro/generatia-z/