Tinerii participanți au avut șansa de a-și dezvolta gândirea critică și exprimarea gândurilor prin exersarea vocabularului și interpretarea textelor literare, prin dialoguri implicate, schimburi active de idei, păreri și comentarii pe baza lecturilor efectuate de-a lungul desfășurării proiectului. Liceeni și-au îmbunătățit și competențele digitale, iar la biblioteca lor personală au adăugat volume noi.

Ce este „Colecția de Valori”?

Proiectul promovează lectura și crește accesul la operele literaturii românești și universale, dezvoltă pasiunea liceenilor pentru lectură și cărți, pentru explorarea și înțelegerea operelor literare.

Cui se adresează acest proiect?

Proiectul „Colecția de Valori” vine în întâmpinarea pasiunii pentru lectură
a elevilor din clasele a IX- XI-a.

Ce îți aduce „Colecția de Valori”?

Tinerii participanți au avut șansa de a-și dezvolta gândirea critică și exprimarea gândurilor prin exersarea vocabularului și interpretarea textelor literare, prin dialoguri implicate, schimburi active de idei, păreri și comentarii pe baza lecturilor efectuate de-a lungul desfășurării proiectului. Liceeni și-au îmbogățit și competențele digitale și au cunoscut personalități care activează în lumea „cărților”, prin intermediul evenimentului de tip „Biblioteca Vie”.

De ce să participi în „Colecția de Valori”?

Tinerii participanți vor avea șansa de a-și dezvolta gândirea critică și exprimarea gândurilor prin exersarea vocabularului și interpretarea textelor literare, prin dialoguri implicate, schimburi active de idei, păreri și comentarii pe baza lecturilor efectuate de-a lungul desfășurării proiectului. Liceeni vor avea șansa să își îmbunătățească și competențele digitale, iar la biblioteca lor personală se vor adăuga volume noi.

Cât durează proiectul?

Proiectul se va desfășura în perioada 28 martie – 31 august 2023. Tinerii participă la 3 ateliere de competențe digitale (Microsoft Word, Microsoft PowerPoint, Canva), 4 ateliere de lectură (4 ateliere/grup de tineri) și 3 ateliere pe baza de board games, care s-au desfășurat online. Participanții au acces și la 2 resurse pe platforma escoaladevalori.ro („Cum sa faci recenzia unei cărti” și „Cum îți descoperi propriile valori”).

Participanții au alcătuit broșura „Colecția de Valori”. „Magia lecturii” îi va ajuta pe tineri să înțeleagă de ce este important să citească, cum pot alcătui o fișă de lectură digitală, astfel încât să nu piardă ideile esențiale „culese” din cărțile citite, care sunt personajele și cărțile preferate de tineri, dar și cum pot deveni cititori activi.

Cum te poți înscrie în proiect?

Citește regulamentul proiectului și completează formularul de înscriere până la data de 14 aprilie 2023, orele 23:59.

Despre partener

Administrația Fondului Cultural Național (AFCN), principalul finanțator public al ofertei culturale din România, este o instituţie publică autonomă, aflată în subordinea Ministerului Culturii, care operează la nivel național de peste 15 ani.
Misiunea Administraţiei Fondului Cultural Naţional (AFCN) este să finanțeze proiecte ce susțin creaţia contemporană românească și valorizarea patrimoniului, ce contribuie la buna înţelegere a fenomenelor artistice precum şi la accesul cât mai larg al publicului la cultură.

Colecția de Valori este un proiect implementat de Școala de Valori și co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național.

Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.

Manager de proiect

Ioana Iordache, 0745.053.448, ioana.iordache@scoaladevalori.ro