DOers, not Dreamers. Acesta este motto-ul proiectului Excepționalii 2018. Poate vă întrebați ce avem cu tinerii cu profil de Dreamers, de i-am lăsat la o parte în ediția aceasta.

Ei bine, vă zicem sincer, îi iubim și pe ei! Dreamers sunt aceia pe care, în anumite momente, îi vezi izolându-se, fără să anunțe și apoi vezi cum se întorc cu o super idee, cu o viziune extraordinară. Unii spun că ceea ce visătorii noștri propun este departe de realitate și dificil de atins. Doar că, dacă acești “unii” au profil de DOers, ei vor vedea toate neajunsurile de moment, toate piedicile care pot apărea și vor decide că le place maxim provocarea asta! În viziune cred și ei, dar, pe deasupra, au și energie să transforme viziunea în realitate, depunând efort constant pentru asta! 

Deci, asta e: îi iubim pe Dreamers, pentru că au viziune, dar îi iubim mai mult pe DOers, pentru că au și viziune, au și dorința și capacitatea de a munci pentru această viziune! Dreamers sunt oameni pe care îi vrei alături, pentru că au enorm de multe resurse cu care pot contribui într-un proiect. Însă, ceea ce căutăm noi acum, pentru Excepționalii 2018, este un profil deosebit de om, care arată astfel:

 • Are dorința, entuziasmul și energia de a schimba lucruri concrete în comunitate;
 • Are idei, are viziune, are spirit critic și creativ, știe ce ar vrea să schimbe și cum ar putea fi schimbat;
 • Îi place să lucreze și individual, și cu alți oameni. Știe să ajute și să se lase ajutat, așa cum știe și că “Singur pot ajunge mai repede, dar împreună putem ajunge mai departe.”;
 • Are bucuria, umorul și jocul bine lipite de sufletul său. Excepționalul ăsta face lucruri mărețe și se bucură ca un copil făcându-le;
 • Este curios și avid de învățare, a trăit până acum numeroase experiențe, în care și-a crescut diverse competențe ce-l recomandă pentru a fi un bun coechipier;
 • A creat deja lucruri, s-a implicat în proiecte diverse, a înțeles ce înseamnă performanța;
 • Este consecvent, determinat, perseverent, are încrederea că totul este posibil;
 • Experimentează, căci știe că experimentarea și exercițiul sunt drumul sigur către măiestrie. Are curajul să riște și să meargă până la capăt pentru ceea ce își dorește, greșește și se ridică mai puternic și mai înțelept;
 • Este generos. De fapt, nu pentru el face tot ceea ce face, ci pentru cum îi poate ajuta pe ceilalți și cum poate lăsa lumea asta un loc mai bun;
 • Este organizat, pentru că altfel n-ar avea cum să obțină rezultatele pe care le obține. Știe când, cum, cu cine să muncească și știe când, cum, cu cine să se distreze;
 • Contaminează pe cei din jurul lui cu energie și putere, are carismă. Dar ce este interesant e că nu are o carismă expusă, ci un farmec personal provenit din încrederea în sine, care se traduce printr-o atenție sinceră și un interes sincer față de ceilalți;
 • Are valori puternice care îl ancorează, dar și deschidere către schimbare și flexibilitate, capacitatea de a-i înțelege pe cei diferiți de el;
 • Îi place să împărtășească din ceea ce înțelege și descoperă, este atent la el și la ceilalți în aceeași măsură;
 • Este pe mood-ul de “doing stuff” în 80% din timp – pentru el, pentru ceilalți. Este un om care trăiește activ;
 • Știe să comunice bine și vrea să comunice și mai bine.

Pe scurt, îți face plăcere să fii în preajma omului asta.

Ești un astfel de om? Aplică la Excepționalii și te vei apropia din ce în ce mai mult de ceea ce este în natura ta să devii! Vei avea parte de experiențe profunde de transformare, vei ieși din zona de confort, vei cunoaște adolescenți asemănători ție cu care vei lega prietenii trainice și oameni-model care știu ce înseamnă împlinirea personală și profesională, companii alături de care poți descoperi ce îți place și ce nu îți place. Excepționalii este o comunitate de tineri puternici, care schimbă împreună regulile jocului.

Înscrie-te până în data de 20 noiembrie și devino și tu parte din comunitatea Excepționalii!