W3Schools.com
W3Schools.com
W3Schools.com
W3Schools.com

Despre adolescenţi, între aparenţă şi esenţă

Despre adolescenţi, între aparenţă şi esenţă

Posted in Evenimente and tagged | Leave a Comment

Se spune că fug de responsabilităţi, că îşi aleg modele lipsite de profunzime şi că nu au valori…

Adolescenților li se aplică deseori eticheta de “superficiali”, însă realitatea este un pic altfel. Nu le luăm apărarea pentru că suntem apropiaţi lor, ci pentru că aşa stau lucrurile în mod obiectiv. De unde ştim asta? Am vrut să-i cunoaştem mai bine pe liceeni şi aspiraţiile lor, aşa că am realizat o cercetare despre adolescenţi, pe un eșantion reprezentativ, în perioada aprilie-mai 2014, în parteneriat cu IPSOS Research România şi Ministerul Educaţiei Naţionale.

Aparenta si esenta 16

Contrar părerilor comune, rezultatele au arătat că mare parte din liceenii din ziua de astăzi au ca modele părinţii şi că se gândesc cu seriozitate la viitor, însă sunt încă nehotărâți în ceea ce privește drumul lor în viață.

Dincolo de statistică, ne-am dorit să arătăm lumii cum sunt, de fapt, liceenii şi să-i invităm pe oameni să asculte şi să respecte poveştile lor. Aşa că am pus la cale evenimentul “Aparenţă şi esenţă”, care a avut loc luni, 19 mai, în sala de festivităţi a Colegiului Gheorghe Lazăr din Bucureşti. Ipostazele prezentate pe parcursul serii au fost reale şi au aparţinut Mariei Ionescu, Mariei Popescu, lui Ruben Niculae şi Dani Balaciu.

Aparenta si esenta  5

Suntem mândri şi de cei 15 voluntari care s-au implicat 100% în acest eveniment, îndrumaţi de Irina, reuşind să fie la înălţime şi de data asta. Voluntarii sunt foşti participanţi în proiectele noastre: GROW, Euroedu, Think Ahead, Zentiva Express, Gândeşte în Stil Mare şi Drum Sigur. Vă mulţumim fiecăruia dintre voi! Mădălina Ion, Andrei Demeter, Jessica Tiron, Ana Alexandrescu, Mihaela Duţă, Raluca Patrinchi, Daria Gagea, Andreea Bordea, Alexandra Casian, Lavinia Suhăţeanu, Alexandru Ionescu, Ileana Zirra, Viorel Mihalaşcu, Mihai Borfină.

Invitaţii, partenerii noşti, au fost primiţi chiar de către adolescenţi şi au avut ocazia să stea de vorbă cu ei şi să afle direct “de la sursă” cum este lumea lor, pentru a depăşi aparenţele şi a ajunge la esenţă. Dacă eşti curios să afli mai multe despre ce s-a întâmplat la eveniment, stai pe-aproape, pentru că zilele viitoare vei afla detalii chiar de la adolescenţi!

foto: Ana Zavelea

Pentru că ne-am propus ca prin acest eveniment să susţinem dezvoltarea adolescenţilor şi viitorul lor, am organizat şi o licitaţie de 8 tricouri aparţinând lui Andrei Roşu, un bun prieten al nostru şi susţinător al proiectelor care vor să schimbe societatea în bine. Tricourile au fost purtate în cadrul unor competiţii sportive la care Andrei a participat. Au fost licitate 3 tricouri: 1000 Balkan Challenge, Old Mutual Two Oceans şi Double Iron Florida. Fondurile strânse din licitarea primelor 2 tricouri vor merge catre programele noastre, GROW, respectiv BootCamp, iar al treilea pentru Viitor Plus, deoarece vrem să oferim suport şi pentru alte cauze în care credem.

foto: Ana Zavelea

foto: Ana Zavelea

Dacă vrei să cunoşti şi tu lumea adolescenţilor, aşa cum este ea în realitate şi nu în aparenţă, te invităm cu drag să vezi datele complete ale studiului despre liceeni aici!

Fotografii: Ana Zavelea şi Marius Blajut (eveniment), Luminarium (mituri despre liceeni)

Dă mai departe!

Fă o investiţie de viitor și sprijină financiar tinerii ambițioși. Donează pentru educație!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *