EDU Networks

Suntem o alianță de parteneri din educație și business prin care susținem profesorii, directorii și părinții să transforme școlile din comunitatile lor.

Începând cu anul școlar 2019-2020, am dat startul inițiativei în cele 9 clustere selectate.

Scopul programului este ca în 2035 să avem o generație de profesori mai implicați în activitățile educaționale pentru viață, mai conștienți de calitățile pe care le au și mai pregătiți să lucreze cu toți elevii pe care-i au la clasă pentru ca aceștia să obțină succesul în ariile potrivite abilităților, pasiunilor și dorințelor lor.

Cum? Printr-o schimbare profundă de paradigmă la nivelul dascălilor, din perspectiva modului în care aceștia abordează actul educațional, în ansamblu.

Care sunt caracteristicile unei școli bune, pe care le vom dezvolta împreună?

• învățare axata pe abilitățile secolului 21
  • acces echitabil la educație
  • părinții și comunitatea sunt implicați activ
  • cultură a colaborării între profesori
  • elevii se simt în siguranță
  • învățarea practică și relevanta pentru competențe de viață
  • starea de bine a elevilor este o preocupare
  • școala atrage și folosește resurse din comunitate
  • artele și științele sunt o prioritate
  • soluții personalizate pentru nevoile elevilor
  • literația și gândirea critică se află în centrul atenției
  • există sisteme de evaluare moderne
  • colaborare cu școlile învecinate
  • profesorii inoveaza și dezvoltă lucruri împreună
  • curriculumul este abordat integrat cu interes echitabil pentru toate materiile
  • menține relații sănătoase cu familia

Școala de Valori contribuie în cadrul acestui program, cu 3 module de dezvoltare personală pentru profesori, pentru fiecare școală din clustere.

Modul 1 – Atelierele centrate pe educația prin valori, evidențiază importanța rolului vocațional al dascalului, în contextul schimbarilor prin care trece societatea, astăzi, mizand pe colaborarea inter-generationala si pe atenția specială pe care este important să o acorde valorii potențialului individual, dincolo de cel al vârstei tinerilor cu care lucrează la clasă sau/și în cancelarie. Un accent deosebit îl acordăm atributelor profesorului expert, precum și posibilității pe care o au participanții în a conștientiza provocările și oportunitățile pe care le oferă lucrul multi-generațional în școală. În plus, profesorii au ocazia să soluționez practic moduri de abordare personalizată la clasă, în cancelarie și în comunitate.

Modul 2 – Atelierele inter/trans-disciplinare, oferă spațiu și timp pentru a dezvăța obiceiurile disfuncționale și reînvăța abilități necesare în interacțiunea cu tinerii în era digitală. Acest tip de abordare ajută la conectarea disciplinelor între ele, oferind o mai mare claritate asupra acestora și asupra felului în care se interpătrund în viața reală. De asemenea, noțiunile practice și pragmatice, facilitează procesul educațional.

Modul 3 – Observarea la clasă reprezintă contextul în care profesorii își adaptează abordarea la clasă centrându-se pe dezvoltarea competențelor elevilor, abordând învățarea holistică și primind feedback direct de la elevi și observatori. Aceste sesiuni de observare oferă profesorilor oportunitatea de a-și îmbunătăți metodele de lucru direct cu elevii, pentru că primesc feedback în timp real și au astfel ocazia să țină cont de stilul de învățare al beneficiarilor direcți.

Suntem prezenți deocamdată în trei clustere: Galați, Bacău și Buzău.

Monica BarangaProject Manager Național
E-mail: edunetworks@scoaladevalori.ro