W3Schools.com
W3Schools.com
W3Schools.com
W3Schools.com

Electrica - Drum Sigur

Momentan, înscrierile pentru acest proiect sunt închise.

Ne bucurăm să fim din nou alături de adolescenții din școlile tehnologice în cadrul unui proiect care îi provoacă să se auto-descopere și îi aduce mai aproape de o profesie căutată: Electrica  – Drum Sigur spre o meserie adevărată.

Realizat în parteneriat cu Electrica SA, programul completează educația teoretică primită în școală cu abilități utile pentru viitorul profesional. Astfel, proiectul îi susține pe elevi să facă primii pași spre un loc de muncă încă de pe băncile liceului. Noi, Școala de Valori, venim cu ateliere de educație nonformală, ca suport în dezvoltarea personală a tinerilor.

Electrica – Drum Sigur spre o meserie adevărată include, dar nu e limitat la:

  • Ateliere de dezvoltare personală, livrate de trainerii Școala de Valori. Vor fi câte 6 sesiuni de educație non-formală în Ploiești și Brașov, în perioada Octombrie 2017 – Ianuarie 2018.
  • Vizite ale elevilor și profesorilor la sediile locale ale companiei Electrica SA, prin care descoperă mediul de lucru.
  • Interacțiuni cu profesioniști din domeniul electric, facilitate de Școala de Valori, într-un mediu non-formal, cu scopul de a înțelege evoluția profesională, dar și cum ajungi să alegi o meserie. 

Cui ne adresăm

Beneficiarii proiectulul Electrica – Drum Sigur spre o meserie adevărată sunt două grupuri a câte 15 elevi fiecare, de clasa a 11-a, profil tehnic – electric, de la Liceul Tehnologic “1 Mai” din Ploiești și Colegiul Tehnic Energetic “Remus Răduleț” din Brașov.

Ce învață participanții

Atelierele Școala de Valori se concentrează pe dezvoltarea de soft skills care să îi ajute pe adolescenți să se integreze mai ușor pe piața muncii în contextul actual:

  • comunicare
  • auto-disciplină și organizare
  • încredere în sine
  • cum să înveți eficient
  • etapele unui proces de angajare
  • etica muncii 

Partener