Ghid de educație financiară

Ghidul de educație financiară a fost creat cu scopul creșterii coeficientului de inteligență financiară a tinerilor. Elevii învață noțiuni fundamentale referitoare la bani și la administrarea bugetului personal, află căi de a produce bunăstare lor și familiei din care fac parte și descoperă metode de creștere a standardului de viață prin economisire și investiții inteligente.

Ghidul ajută profesorii în procesul de educare a tinerilor, prin aplicații concrete pentru lucrul în clasă, în vederea exersării educației financiare și dezvoltarea unei gândiri pe termen lung.

Conceptul este realizat de Silvia Bogdan, Președinte al Școlii de Valori, prin Disruptive Thinking Breaking Patterns, în cadrul programului național „Școala de Bani” al partenerului Banca Comercială Română.