Ce este Laboratorul de Cariere?

Acesta este un program în care o comunitate de specialiști în educație, business și Universități lucrează împreună pentru promovarea unei culturi a performanței, integrare academică și egalitate de șanse pentru toți studenții din România, indiferent de anul de studiu în care se află sau de specializarea pentru care aceștia învață.

Cu Laboratorul de Cariere, implementăm un program național de tradiție care ne dorim să sprijine dezvoltarea tinerilor 19+ din România, din perspectiva abilităților de care au nevoie pe parcursul întregii lor vieți, și pentru a obține succesul în lumea digitală.

Laboratorul de Cariere este platforma educațională potrivită pentru creșterea angajabilității tinerilor prin crearea de oportunități și participarea într-un program atractiv, livrat în limbaj specific, în limba română, care dezvoltă abilități și promite experiențe de învățare relevante, precum și „contactul cu viața reală profesională” din industriile Partenerilor noștri. 

Ce câștigi dacă participi?

 • Îți vei identifica nevoile de dezvoltare personală, educațională, de carieră.
 • Vei afla răspunsuri la întrebări precum: Cine sunt? Încotro mă îndrept? Care sunt lucrurile pe care le fac cel mai bine? Ce așteptări am de la mine? Unde doresc să ajung? Ce îmi place? Astfel, vei afla cum să-ți dezvolți și să-ți valorifici aptitudinile deja existente și să ți le proiectezi pe cele viitoare.
 • Îți vei consolida încrederea în sine și vei deveni mai auto-motivat(ă).
 • Vei lua decizii mai potrivite, cu impact pozitiv asupra viitorului tău academic și de carieră.
 • Vei practica lucrul colaborativ în realizarea proiectelor educaționale personale și îți vei crea premize pentru a contribui în a-i ajuta și pe ceilalți.
 • Vei avea o perspectivă clară asupra evoluției tale educaționale și de carieră.
 • Vei învăța cum să-ți aliniezi traseul profesional în acord cu pregatirea educațională.
 • Vei descoperi căi de a-ți construi cariera pe care ți-o dorești pentru a obține beneficii pe măsura așteptărilor tale.
 • Îți vei întocmi un plan de dezvoltare cu acțiuni concrete, ancorat în realitate, pe care să-l și urmezi.
Inscrie-te

Participarea este gratuită!

Citește Regulamentul proiectului

Cum se desfășoară? 

Laboratorul de Cariere urmărește un proces multilateral de formare prin intermediul unor ateliere online și resurse:

Toate specializările, din toate centrele universitare
Inginerie mecanică, inginerie chimică, automatizări – inclusiv inginerie electrică, inginerie minieră

Cu ceea ce vei învăța, vei putea să începi să lucrezi la propria lucrare de licență/ dizertație, să-ți sprijini colegii să facă la fel sau chiar să dezvolți împreună cu ei un proiect educațional relevant pentru voi.

Ce este programul de consiliere și orientare academică și în carieră?

Programul de consiliere și orientare în carieră constă într-o serie de întâlniri între studenți și psihologi, stabilite de comun acord.

Parcursul educațional urmărește:

 • Definirea clară a obiectivelor academice, respectiv de carieră;
 • Explorarea opţiunilor de carieră;
 • Identificarea unor surse de informare relevante pentru căutarea unui job și pentru înțelegerea pieței muncii;
 • Autocunoaștere aprofundată: identificarea punctelor forte și a abilităților transferabile (acele abilități dobândite din surse diferite – facultate, muncă, timp liber – pe care le putem valoriza ulterior în diverse domenii);
 • Conștientizarea ariilor de îmbunătățit – acele zone pentru a căror dezvoltare trebuie să depui un efort conștient;
 • Realizarea unui plan de acțiune personalizat pentru îndeplinirea obiectivelor academice și de carieră.

De ce e o șansă de neratat?

Pe lângă facilitarea unor experiențe foarte utile pentru dezvoltarea personală și profesională, “Laboratorul de Cariere” oferă participanților perspective de lucru direct în companiile partenere. Depinde doar de tine, dacă ești interesat și te califici.

Holcim, BCR și Autonom vor oferi stagii practică, internship la o dată ce va fi comunicată ulterior.

Care este calendarul activităților?

 • Perioada de înscriere în proiect: până pe 31 martie 2020
 • Desfășurarea programului (Parcurs educațional și studiu individual online): martie – iulie 2020

Ce spun participanții din edițiile anterioare despre Laboratorul de Cariere?

Participarea este gratuită!

Regulamentul proiectului


Parteneri program


Contact

Cosmin Marin, project manager

Email: laboratoruldecariere@scoaladevalori.ro