[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”28430″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_empty_space][vc_custom_heading text=”Digitalizarea educației: ideile de antreprenoriat social de la Major League Cup PepinTEEN” font_container=”tag:h2|text_align:center”][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Evoluția tehnologică din ultimii ani a contribuit într-un mod impresionant ca oamenii să fie mai conectați decât oricând în istoria omenirii. Cu toate acestea, conectarea societății într-un mod profund, unul în care oamenii pot crea între ei punți de legătură, este încă o provocare la care se lucrează.

Aceasta a fost și una dintre provocările Major League Cup – PepinTEEN, competiție de antreprenoriat social pentru tinerii din țară.

Șapte echipe din competiție au ales domeniul ”O societate mai conectată”, pentru a contribui la această problemă prin ideile și proiectele proprii.

Ideile cu care tinerii au ajuns până în finala competiției, precum și câștigătorii din acest domeniu sunt:[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_single_image image=”28435″ img_size=”medium”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

UNI_verse PartJob
Proiectul câștigător al locului I

PartJob este rezultatul muncii a 5 tineri ambițioși din Timișoara care doresc o societate mai conectată. Proiectul lor prevede dezvoltarea platformei web deja creată pentru a oferi grupului țintă cele mai variate joburi part-time de pe piața muncii din România.Grupul țintă este alcătuit din tineri de peste 16 ani, elevi și studenți, care doresc sa participe la dezvoltarea timpurie a carierei lor.”

Echipa: Daniel Dobridoreanu, Darius Liciu, Florin Timariu, Alexandru Crăciun, Denys Vicol[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_empty_space css=”.vc_custom_1629463538288{border-top-width: 1px !important;background-color: #fafafa !important;border-radius: 3px !important;}”][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_single_image image=”28437″ img_size=”medium”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

Moxie StressOff
Proiectul câștigător al locului II

Prin proiectul lor, StressOff, ajută oamenii să vorbească deschis. În general, problemele psihice sunt evitate și respinse, dar ei vor să schimbe acest lucru. În opinia lor, cel mai bun tratament este comunicarea și deschiderea către alți oameni. Un zâmbet, un mesaj de genul „și eu trec prin asta”, un gând frumos sau o părere bună, aceste lucruri ne pot face să ne simțim de zece ori mai bine. Prin acest proiect, își doresc o comunitate strânsă, bazată pe încredere, prietenie și respect.

Echipa: Alexandra Gherman, Alexandra Onea, Maya Petcu, Maria Vladu, Estera Spiridon[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_empty_space css=”.vc_custom_1629463549019{border-top-width: 1px !important;background-color: #fafafa !important;border-radius: 3px !important;}”][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_single_image image=”28431″ img_size=”medium”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

STARTapp Comunit
Proiectul câștigător al locului III

Comunit este o platformă de tip forum în care locuitorii orașului Balș își pot exprima problemele și se pot ajuta publicând răspunsuri și soluționări/semnalări, dar se și pot organiza pentru a realiza diferite activități împreună, deoarece această lipsa de organizare a devenit o reală problemă la nivel local. Sunt mulți tineri care vor sa participe la activități comune, dar nu se găsesc reciproc.

Echipa: Andrei Nicola, Florentina Tora, Magdalena Zamfira, Andrei Eftinoiu, Marius Bica[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_empty_space css=”.vc_custom_1629463565675{border-top-width: 1px !important;background-color: #fafafa !important;border-radius: 3px !important;}”][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_single_image image=”28433″ img_size=”medium”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

Loper
Proiectul câștigător al Premiului Special

Cu ajutorul aplicației Loper – ‘for local helpers’ , oamenii pot participa într-un schimb de ajutor care să rezolve individualismul întâlnit pe rețelele de socializare și să contribuie la o societate ce vrea să își romantizeze rutina (descoperind localuri deja testate de utilizatori, activități din proximitate sau chiar locații Instagramabile), prin intermediul recomandărilor personalizate! Prin această aplicație, fonatorii vor să creeze cea mai mare și unită comunitate de ajutători locali, pentru a putea deveni un turist în propriul oraș!
Echipa: Ioana Stoian, Rareș Vișan, Radu Crețu, Matei Mănăilă, Horia Petrescu[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_empty_space css=”.vc_custom_1629463576723{border-top-width: 1px !important;background-color: #fafafa !important;border-radius: 3px !important;}”][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_single_image image=”28436″ img_size=”medium”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

Rețeaua de Bine

Principalul obiectiv al platformei Rețeaua de Bine este să îi pună în legătură pe cei care oferă programe de voluntariat cu cei care doresc să facă voluntariat. Prin intermediul ei, oamenii care-și doresc să se implice în proiecte, să învețe mai mult, să se conecteze cu alții, vor putea să acorde mult mai mult timp activității în sine decât căutării ei. Un alt obiect foarte important al platformei este schimbul de cunoștințe și experiențe, ca fiecare să învățăm unii de la alții, astfel să ne extindem cunoștințele și perspectivele. Prin fiecare participare la proiectele din site, aplicația să genereze o monedă, care va putea fi folosită pentru a primi reduceri la film, cinema, teatru, fiind o răsplată pentru munca depusă de voluntari și participanții la schimburile de experiență.

Echipa: Mihaela Anca, Andrei Saturn, Roxana Minuță, Daria Buga[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_empty_space css=”.vc_custom_1629463595235{border-top-width: 1px !important;background-color: #fafafa !important;border-radius: 3px !important;}”][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_single_image image=”28438″ img_size=”medium”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

VoluntarInovoluntar

Scopul proiectului VoluntarInvoluntar este de a pune la un loc activitățile de voluntariat pentru a le fi mult mai accesibile persoanelor care vor sa se implice în astfel de evenimente.

De asemenea, pe lângă câștigurile morale pe care voluntariatul le aduce, site-ul va oferi și puncte în urma activității fiecărui membru, cu aceste puncte ei putând să se bucure de bilete la cinema, săli de sport, reduceri la pizzerii și altele, oferind astfel recompense celor care aleg să se implice în acțiuni de voluntariat. Pentru închegarea comunității, va exista și o parte de chat care poate genera o experiență și mai plăcută a voluntariatului prin împrietenirea cu ceilalți membri și participarea în grupuri la evenimente.

Echipa: Alexandra Stancu, Viorela Chițu, Jessica Brașoveanu, Dobrin Stancu, Florina Ciuchete[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_empty_space css=”.vc_custom_1629463620727{border-top-width: 1px !important;background-color: #fafafa !important;border-radius: 3px !important;}”][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_single_image image=”28434″ img_size=”medium”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

N.O.N.O.

Dacă îți place să călătorești și să ai parte de aventuri, atunci site-ul acesta este pentru tine. N.O.N.O (Noi Orașe Noi Oameni) o lume plină de mister. Aplicația vă permite să comunicați cu persoane din orașele pe care le vizitați, dornice să vă arate cum petrec și se distrează ei și poate locuri mai puțin cunoscute.
Echipa: Ștefania Geană, Robert Alexe, Denisa Peneș, Nicolas Crăciun, Andrada Pîrvu[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]