W3Schools.com
W3Schools.com
W3Schools.com
W3Schools.com

Proiect România 2020: De ce educaţia contează?

Proiect România 2020: De ce educaţia contează?

Posted in Evenimente and tagged | Leave a Comment

In perioada 26-28 noiembrie 2010, GRSPSociety (Asociatia Globala a Studentilor si Tinerilor Profesionisti Romani) organizeaza conferinta Proiect Romania 2020: De ce educatia conteaza. Evenimentul urmareste sa creeze o platforma deschisa pentru dialog la care sunt invitate sa participe entitati importante din domeniul educatiei, atat guvernamentale, cat si neguvernamentale, dar si organizatii din sectorul privat.

Scopul conferintei este de a identifica modalitati comune de crestere a competitivitatii absolventilor romani din mediul universitar la nivelul pietelor de munca europeana si internaţionala.

Prin această conferinta, GRSPSociety doreste sa identifice solutiile cu privire la competitivitatea redusa a absolventilor romani la nivelul pietei de munca din tara si strainatate, sa initieze actiuni comune cu organizatiile partenere pentru a propune solutii nationale pentru cresterea competitivitatii absolventilor romani din mediul universitar si sa formeze o echipa de experti pe politici educationale care va propune printr-un document de politici publice schimbari concrete in legislatia actuala.

Invitati precum Tincuta Baltag (Fundaţia Dinu Patriciu), Marian Stas (Fundaţia CODECS pentru Leadership), Adriana Radu (HR Manager Henkel Romania), Liviu Matei (Vicepresedinte Universitatea Central Europeana din Budapesta), Simona Baciu (Presedinte Fundatia Copii Fericiti Scoala Internatională Cluj) si Anca Harasim (Director Executiv Camera de Comert Americana in Romania) vor dezbate pe 26 noiembrie 2010 asupra solutiilor comune pe care sectorul privat, non-profit si guvernamental trebuie sa le implementeze pentru promovarea valorilor in educatie. Pentru mai multe detalii despre program si invitati, acceseaza http://www.grspsociety.org/bucharest2010.

Evenimentul este susţinut de Fundatia Dinu Patriciu si Departamentul pentru Relatii cu Romanii de Pretutindeni si de partenerii media: Adevarul, Radio România International, Radio Romania Actualitaţi, CariereOnline, Comunicatedepresa.ro, Strada32, Scoala de Valori, Ropot, PRwave, PR-Romania, CSR Romania, Romania Pozitiva, Lume Buna, Stiri de bine, Metropotam, Revista Evenimente si Leaders.

Dă mai departe!

Fă o investiţie de viitor și sprijină financiar tinerii ambițioși. Donează pentru educație!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *