W3Schools.com
W3Schools.com
W3Schools.com style=
W3Schools.com

Proiecte de impact 2018

Back2Reality

Acest proiect unește 16 tineri Excepționali din 8 orașe și are ca scop pregătirea liceenilor pentru studenție, prin informarea despre elementele ce definesc viața pe cont propriu. Pe scurt, în 6 orașe se vor ține ateliere despre administrarea unui buget personal, abilități de comunicare, organizarea unei călătorii într-un buget de student, care sunt competențele pe care angajatorii le cer de la noua generație etc. Are loc în:

 • 24 martie în Oradea, la Cetatea Oradea (corp E, etaj 1)
 • 24-25 martie în Pitești, la Biblioteca Județeană (sala de conferințe)
 • 30 martie în Sibiu, la Biblioteca Astra
 • 31 martie în Drobeta-Turnu Severin, la Palatul Culturii Teodor Costescu
 • 31 martie – 1 aprilie în Timișoara, la Universitatea de Vest
 • 31 martie – 1 aprilie în Bacău, la Universitatea George Bacovia

MindHack

Prin mințile a 13 Excepționali din 5 orașe, MindHack își ajută participanții să descopere metode de învățare eficiente și totodată să își dezvolte gândirea critică. MindHack se implementează în 4 orașe:

 • 24 martie în Cluj-Napoca, la Casa de Cultură
 • 24-25 martie în Craiova, la Biblioteca Județeană
 • 31 martie – 1 aprilie în București, la Universitatea Alternativă
 • 31 martie – 1 aprilie în Slobozia, la Centrul Cultural Ion Perlea

 

iEmoții

Este o idee care a adunat în jurul ei 9 Excepționali din 2 orașe. Un concept relativ nou pentru liceeni, scopul iEmotii este să crească gradul de conștientizare emoțională/control emoțional prin intermediul educației non-formale, pentru ca beneficiarii lor să fie încrezători în forțele proprii, atât individual, cât și ca parte a unei comunități. Proiectul se lansează în:

 • 24 martie în București, orele 10-16, în locația de pe strada Ienachiță Văcărescu, nr. 20
 • 31 martie – 1 aprilie în Galați, la Universitatea Dunărea de Jos

 

Haide Să

Grupul de 9 Excepționali din 4 orașe au înțeles că marketingul anului 2018 se face prin recomandare, așa că s-au gândit să creeze o platformă online pe care să recomande cafenele, restaurante, pub-uri, artiști și/sau evenimente locale “de la oameni, pentru oameni”. Practic, odată finalizat site-ul haidesa.ro, vom putea cu toții să adaugăm locațiile noastre preferate și să le recomandăm către comunitatea care accesează mediul online. Platforma se lansează prin 3 evenimente de tip festival, la care sunt invitați artiști locali, pentru a promova ideea unei comunități locale:

 • 24 martie în București, orele 17:30-20:30, la El Dictador
 • 4 aprilie în Iași, la Casa de Cultură a Studenților
 • 11 aprilie în Suceava, la Universitatea Ștefan cel Mare

Verde-n față

“Verde-n față” este proiectul a 10 tineri excepționali din 3 orașe și constă într-un eveniment de o zi. Acolo, participanții se vor descoperi în timp ce vor învăța despre conexiunea om-natură, prin tehnici de supraviețuire universale. Evenimentul se va încheia cu un concert cu intrare liberă.

Proiectul se implementează în Tîrgu Mureș, pe platoul Cornești, pe 31 martie, între 11:30 si 17:30, iar concertul se va desfășura între 18:30-21:30 în Grădina Botanică din campusul UMF.