Ce este programul

Profesii Bine Cimentate?

„Profesii Bine Cimentate’’ este un program educațional care oferă posibilitatea studenților ce studiază la facultățile cu profil tehnic să descopere industria cimentului, având ca mentori profesioniști din compania Holcim România. În cadrul programului, sunt abordate diverse teme precum parcursul profesioniștilor din domeniul construcțiilor sau ce înseamnă sustenabilitate și inovație pentru această industrie.

Cui ne

adresăm?

Studenților din anul 2, 3, 4 sau master de la universitățile cu profil tehnic.

Specializările tehnice vizate:

În ce constă

programul?

Webinarii tematice

Ateliere Soft Skills

Ateliere Tehnice

Vizită în fabricile Holcim și Somaco

Program de Internship

Ce vei învăța în cadrul programului?

01

Webinarii online

ianuarie – februarie 2024

Sunt invitați profesioniști din cadrul companiei Holcim și foști participanți, care vor dezbate teme precum:

02

Ateliere soft skills

martie – aprilie 2024

Se vor concentra pe dezvoltarea personalității, a caracterului, pe bunăstare și pe dezvoltarea de competențe, aptitudini și comportamente necesare secolului XXI: inteligență emoțională, creativitatea, programare internă, colaborarea și comunicarea.

03

Ateliere tehnice

Programul de internship

Programul de mentorat și internship se va desfășura în perioada 1 iulie – 30 septembrie 2024 și cuprinde pregătire pentru fiecare specializare alături de mentorii Holcim. Studenții participanți pot aplica pentru 38 de locuri în cadrul programului de internship, pentru următoarele specializări: 

8
locuri
ALEȘD

8
locuri
CÂMPULUNG

3
locuri
BUCUREȘTI / IAȘI

3
locuri
STÂNCEȘTI

2
locuri
CLUJ / IAȘI

1
loc
TURDA

4
locuri
ADJUD

10
locuri
Roman, Buzău, Târgoviște, Teiuș, Timișoara

Ce ne propunem

cu acest program?

Creșterea atractivității carierelor din industria cimentului

Evidențierea oportunităților de carieră din industrie, respectiv din Holcim

Facilitarea inserției pe piața muncii a studenților de la profilele tehnice

Cum a fost ediția trecută a programului?

„Consider că experiența Profesii Bine Cimentate a fost foarte benefică pentru mine, ca persoană. În primul rând, atelierele de dezvoltare personală m-au ajutat să mă redescopăr și să îmi revizuiesc abordarea față de oameni, fie angajatori, colegi, familie sau prieteni. În al doilea rând, prin atelierele tehnice am găsit domeniul și direcția pe care vreau să o urmez, având posibilitatea de a cunoaște toate departamentele dintr-o fabrică, prin toate procesele de producție. Am realizat cât de importantă este responsabilitatea, atât față de mine ca persoană, cât și față de sarcinile avute în fața unui task de efectuat.”
Andrei Popescu
student în anul III la Facultatea de Inginerie Industrială și Robotică, Universitatea Politehnica din București
„Experiența aceasta „mi-a deschis ochii”, deoarece am descoperit multitudinea de posibilități care există atunci când ești în căutarea unui job, dar și cât de mult contează să te implici și să fii curios. Această experiență a venit la pachet cu descoperirea propriei persoane, a valorilor și abilităților pe care nu știam că le am, dar și asimilarea altora, și a unei multitudini de informații noi. ”
Elena Tecuceanu
studentă în anul II la Facultatea de Construcții Civile, Industriale și Agricole, Universitatea Tehnica „Gheorghe Asachi” din Iași
Silvia

Gânduri despre program

„Betonul este fundația școlilor, a universităților, a clădirilor de birouri, a drumurilor și podurilor, a unităților de producție, a magazinelor, a spitalelor din România, din Europa și din lume. Utilizat în aproape toate formele de construcție, betonul este mai avansat ca niciodată, ceea ce creează o nevoie urgentă de profesioniști cu competențe specifice în domeniul tehnologiei betonului și a industriilor conexe, dar și de o educație centrată pe digitalizare pentru ca industria să poată avansa.

Industria betonului este plină de oportunități de carieră pentru tinerii care doresc să exploreze
programe de dezvoltare în vederea pregătirii lor ca și candidați atractivi companiilor de profil.
Înțelegerea celor mai bune modalități de a-ți îmbunătăți abilitățile și a-ți dezvolta competențele de înaltă performanță de care vei avea nevoie în viitoarea piață a muncii, te poate ajuta să îți atingi potențialul educațional și pentru carieră…

De aceea, împreună cu Holcim România, am creat Profesii Bine Cimentate, un program de
creștere a angajabilității studenților, aflat la cea de-a patra ediție, care facilitează integrarea pe
piața muncii a studenților de la specializările tehnice, de la facultățile din România.
Experiența practică este cel mai rapid mod de a începe să faci o diferență în educația ta și de
aceea, Profesii Bine Cimentate este gândit astfel încât să ofere studențiilor acces la resurse valide
și dezvoltare de abilități umane, aptitudini tehnice și competente specifice industriei cimentului.
Nevoia de beton ecologic, digitalizarea proceselor, noile tehnologii cu care sunt modernizate
echipamentele de producție, reglementările cu privire la mediu, funcționarea lanțului valoric al
fabricilor de profil dintr-o perspectivă sustenabilă, justifică nevoia de creștere a atractivității
carierelor în industria cimentului, precum și importanța familiarizării studenților din România cu
acest domeniu larg care are nevoie urgentă de profesioniști calificați, pasionați și pregătiți pentru
intrarea în Era Industrială 5.0.”

Cu prietenie,
Silvia Bogdan
Președinte Școala de Valori

Partener instituțional

Universități partenere

Parteneri asociații de studenți